RootsChat.Com
General => Technical Help => Topic started by: wilcoxon on Thursday 27 December 12 13:14 GMT (UK)
-
I`m comparing genuine ink prices for my printer, can anyone help me work out which is the most economical pack. I have tried but would like confirmation.
Why can`t they just make one standard size ::)
Multipack 4-colours total ink 16.3ml @ £27.99
Multipack 4-colours total ink 23.9 ml @ £39.71
-
Quick calculation
27.99 divided by 16.3 = £1.72 per ml
39.72 divided by 23.9 = £1.66 per ml
Approximations on the percentages
For 43% more money you get 45% more ink.
There's not a lot in it really. Depends what you want to pay out at the time.
-
Many thanks, checked it out your way, and I must have been working it out wongly ::)
Now onto Ebay ;)
-
Also remember that inkjet ink can dry out (especially in the winter when the heating is on), so smaller quantities may work out cheaper than bigger ones which would stay in longer, but could dry out :)
-
Have a look at this site. I have used this system for years. It only takes 5 minutes to attach to your printer. By far the best and cheapest means!
doxin
http://www.continuous-ink-systems.co.uk